Jak wybrać fotografa na ślub?

fotografia_slubna_onlyyoustudio_basia_janek-122

Wybór fotografa na ślub to trudne zadanie. Jesteś bombardowana ofertami i opcjami, a w głowie mnóstwo pytań i wątpliwości. Na co zwracać uwagę? O co zapytać? Ile powinniśmy zapłacić? Jak zabezpieczyć nasze interesy…? Stworzyłem dla Ciebie podsumowanie 10 najważniejszych pytań i odpowiedzi, które pomogą Ci podjąć mądrą i przemyślaną decyzję, której nie będziesz żałować.

1. Jak i kiedy zacząć szukać Fotografa?

Zaręczyliście się. Zdecydowaliście na ślub. Ba! Wybraliście już nawet datę ślubu. To idealny moment, żeby zacząć rozglądać się za fotografem. Jasne – możesz dostosować termin ślubu pod dostępność tego jednego, jedynego, wymarzonego fotografa, ale wtedy zakładam, że poniższe rady Ci się nie przydadzą, bo już wiesz 🙂 Zazwyczaj jednak najpierw wybieramy datę, konsultujemy ją z rodziną, rezerwujemy datę w kościele i przyklepujemy miejscówkę na wesele. To konkret i będzie pomocne – będziesz szukać tylko fotografów, którzy mają ten termin dostępny. Im szybciej się za to zabierzesz, tym z większym spokojem podejdziesz do wyboru i więcej opcji będzie dla Ciebie dostępnych. Jak się za to zabrać? Moja rada? Nie ograniczaj się. Zarezerwuj sobie trochę czasu. Popytaj przyjaciół, znajomych i rodzinę. Takie sprawdzone opcje z polecenia często są najbezpieczniejszym wyjściem i najskuteczniejszą recenzją. Poszalej trochę w necie! Pogoogluj, przehashtaguj instagram pod kątem #fotografnaslub; #fotografslubny; #zdjeciaslubne etc. Przejrzyj, czy coś szczególnie przyciąga Twój wzrok i chwyta za serce. Odwiedź kilka profili. Rozejrzyj się na facebook’u. Internet prawdopodobnie zorientował się już, że bierzesz ślub. Wielki brat nie próżnuje. Pewnie co jakiś czas na FB, IG, przy przeglądaniu stron wyświetlają Ci się sponsorowane oferty sukien ślubnych, biżuterii i ślubnych dodatków; wśród reklam pewnie są też oferty fotografów – nie odrzucaj ich z założenia. Wejście na stronę internetową i zorientowanie się w temacie nic nie kosztuje, a możesz trafić na jakąś perełkę.

2. Na co zwłaszcza zwrócić uwagę?

Teraz masz już z czego wybierać – co dalej?
Naturalnie od obejrzenia zdjęć. Nie musisz znać się na fotografii i być profesjonalistą, żeby określić, które zdjęcia, jaki styl i estetyka do Ciebie przemawia.

Styl zdjęć powinien być Twoim najważniejszym kryterium wyboru.

Jedni wolą mocniejszą obróbkę, nienaturalną, „podkręconą” kolorystykę czy nawet montażowe „efekty specjalne”, innym bardziej podobają się naturalne zdjęcia bez zbytniego podkoloryzowania. Na to pytanie nie odpowie nikt poza Wami – co podoba się Wam? Które zdjęcia chcecie mieć w swoim albumie i powiesić u siebie na ścianie? Zadajcie sobie pytanie, czy zależy Wam na pozowanych, sztucznych zdjęciach czy wolicie bardziej naturalny styl reportażu pokazujący to, jak naprawdę wyglądał ten dzień, zamrażający faktyczne chwile. Zobaczcie, czy pary ze zdjęć wyglądają na sztywne i skrępowane, czy są zadowolone i wyluzowane.

Obejrzyj portfolio fotografa. Nie zatrzymuj się na jednej sesji, na jednej parze. Skup się na ślubnych reportażach, a nie tylko sesjach plenerowych. Przede wszystkim dlatego, że w czasie takiej sesji zdjęciowej mniej rzeczy może fotografa zaskoczyć. To właśnie w czasie reportażu ślubnego, kiedy wszystko dzieje się bardzo szybko i dynamicznie, ważne jest doświadczenie, szybkość i uniwersalność Waszego fotografa ślubnego. Ciemny pokój, sala weselna z nastrojowym oświetleniem? Tam większość mniej doświadczonych fotografów polegnie i odda Wam nieostre zdjęcia z dziwnymi kolorami skóry. Zobaczcie pełne materiały fotografa, żeby zobaczyć czy trzyma poziom przez cały dzień i zdjęcia od przygotowań po oczepiny są dobrej jakości i są ciekawe.

3. Od czego zacząć - czyli o co i jak pytać?

Odpowiedź jest prostsza niż możesz się spodziewać – pytaj jak i o co chcesz. Fotograf, do którego decydujesz się odezwać powinien być otwarty na wszystkie pytania i wątpliwości. Zazwyczaj znajdziesz więcej niż jeden sposób kontaktu. Zdecyduj, który jest najlepszy dla Ciebie. Mail, SMS, formularz kontaktowy, telefon?

Jeśli rozmowa telefoniczna nie jest dla Ciebie dużym problemem, często jest najlepszym rozwiązaniem. Możesz wtedy usłyszeć fotografa i poznać go trochę lepiej. Przekonaj się, czy po drugiej stronie telefonu jest sympatyczny i uprzejmy człowiek, z którym dobrze Ci się rozmawia. Nie krępuj się i nie wstydź. Pytaj o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości. Najlepiej przed telefonem wypisz listę ważnych dla Ciebie kwestii, które chcesz poruszyć. Szczerze odpowiadaj na pytania fotografa, w ten sposób on też będzie mógł poznać Twoje oczekiwania i dostosować ofertę.

4. Jak mogę poznać fotografa?

Ciężko jest zaufać obcemu człowiekowi i powierzyć mu tak odpowiedzialne zadanie – w pełni Cię rozumiem. Dzwoń i pisz, dopóki nie wyjaśnią się wszystkie Twoje obawy. Przekonaj się, czy miło i swobodnie Wam się rozmawia, czy fotograf jest szczery i otwarty i nie unika żadnych pytań.

Ciekawą i efektywną opcją „sprawdzenia” fotografa ślubnego jest sesja narzeczeńska. Więcej o zaletach sesji narzeczeńskiej przeczytaj tutaj. Zawsze namawiam pary na tego typu nawet krótkie i swobodne sesje. Nawet przy okazji spotkania na podpisanie umowy. Sesja narzeczeńska może rozładować atmosferę, a dla Was być fajną próbką tego, jak fotograf pracuje i jak się dogadujecie.

W dzisiejszych czasach, kiedy media społecznościowe towarzyszą nam wszystkim na każdym kroku, warto na chwilę zajrzeć na profil FB fotografa, nad którym się zastanawiacie i zapoznać się z recenzjami, jakie wystawiły mu poprzednie pary. Jeśli znajdziecie dobre opinie zadowolonych klientów i szczere polecenia, zwiększacie szansę, że nie traficie na amatora bez doświadczenia.  

5.Jak zadbać o bezpieczeństwo moich interesów?

Umowa i jeszcze raz UMOWA. Słyszałem wiele historii par, które umówiły się z fotografem na coś ustnie i później miały duży problem, po pierwsze z wyegzekwowaniem tego, na co się umówili, nie mówiąc o skrajnych przypadkach kiedy fotograf w ogóle się nie pojawił. Sprawdźcie również, czy osoba z którą podpisujecie umowę prowadzi legalną firmę. Zapewni Wam to pewność, że w razie jakichkolwiek problemów możecie walczyć o swoje prawa. Oczywiście są to skrajne przypadki, ale nieuczciwych usługodawców nie brakuje i słyszałem już wiele smutnych historii, przed którymi w ten sposób można się zabezpieczyć. Jaka więc powinna być umowa? Powinna być dość prosta, a jej zapisy powinny być dla Was w pełni zrozumiałe. Fotograf powinien chętnie i bezproblemowo wytłumaczyć Wam wszystkie zapisy i przedyskutować, czy umowa jest korzystna i chroni Wasze interesy. Jeśli chcielibyście skonsultować umowę z prawnikiem, fotograf powinien dostarczyć Wam przygotowany dokument tak, abyście mieli na to czas i sposobność. Ważne jest, żeby w umowie pojawiały się wyszczególnione wszystkie elementy usługi, na które się umawiacie w ustalonym pakiecie. Warto również upewnić się, że umowa zawiera miejsca przygotowań, ślubu i wesela – tak, aby nie pozostawał cień wątpliwości. Umowa powinna również zawierać rozwiązanie w razie nieprzewidzianych okoliczności, jak np. choroba fotografa – czyli zapewnienie zastępstwa. Czytajcie uważnie, nie bójcie się pytać i negocjować. Jeśli tylko czujecie, że jakiś zapis umowy może być dla Was krzywdzący, natychmiast zapytajcie o to swojego fotografa.

6. Jak upewnić się, że moje zdjęcia będą bezpieczne?

Często w tym artykule wspominam o doświadczeniu, dlaczego jest ono takie ważne?
Przede wszystkim dlatego, że doświadczenie to bezpieczeństwo. A ono powinno być w tym dniu dla Was najważniejsze. Nie chcecie przecież, żeby Wasze zdjęcia przypadkowo zniknęły bo fotografowi padł dysk: doświadczony fotograf zawsze posiada 2-3 kopie bezpieczeństwa, które w razie awarii jednego dysku sprawią, że Wasze zdjęcia trafią do Was w nienaruszonym stanie i nie stracicie żadnego ważnego momentu. Kolejną ważną kwestia związaną z bezpieczeństwem zdjęć jest zapasowy sprzęt w trakcie uroczystości. Aparat jest tylko narzędziem, a nawet najlepsze narzędzia potrafią odmówić posłuszeństwa i właśnie dlatego tak ważne jest, aby fotograf miał zapasowy sprzęt, którego może użyć w chwili kryzysu. Warto o to dopytać. Nie musisz się na tym znać. Nie powinno mieć dla Was większego znaczenia, którą marką sprzętu posługuje się fotograf i jak skompletował swoje obiektywy. Prawie każdy fotograf posługiwał się będzie więcej niż jednym obiektywem, ale pamiętaj, że to nie zapasowy obiektyw jest gwarantem bezpieczeństwa – zapytaj fotografa, czy posiada zapasowe body, czyli „puszkę” aparatu w razie awarii.
 

7. Ile kosztuje fotograf ślubny?

Często jest to kwestia, która budzi najwięcej wątpliwości. Odpowiedź jest prosta, lecz niejednoznaczna: to zależy. Wysoka cena nie jest gwarantem jakości, natomiast bardzo niska powinna zapalić nam światełko ostrzegawcze. Zdarzają się zdolne osoby zaczynające swoją przygodę, które w niskiej cenie oferują usługi fotografii ślubnej i oferują wysoką jakość, jednak jest ich naprawdę niewiele. Legalna firma (która zapewnia Wam większe bezpieczeństwo), musi ponosić koszty związane z prowadzeniem działalności i dlatego jej ceny mogą być wyższe. Doświadczeni fotografowie będą kosztować więcej, jednak doświadczenie stanowi dla Was gwarant wysokiej jakości usługi. Przemyślcie swój ślubny budżet, ustalcie jaką kwotę jesteście w stanie maksymalnie przeznaczyć na ślubne zdjęcia – podejmując jednak tą decyzję, pamiętajcie, że kupujecie pamiątkę na całe życie, która zostanie z Wami na zawsze.

Nie bójcie się negocjować ceny. Zauważyłem, że pary rzadko wychodzą z propozycją swojej ceny. Jeśli jesteście przekonani co do jakiegoś fotografa i odpowiada Wam jego styl, a jednak jego cena wykracza nieco poza Wasz przewidziany budżet – porozmawiajcie z nim szczerze i zobaczcie, co zaproponuje. Fotografia ślubna, jak każda usługa podlega negocjacji i jestem pewny, że wielu fotografów chętnie pomoże Wam spełnić Wasze marzenia 😉

8. Ile czeka się na gotowy materiał?

Zapytajcie o to wprost. Już przy okazji pierwszej rozmowy. To kwestia indywidualnej pracy i podejścia każdego fotografa. Nierealnym jest wysłanie Wam gotowego materiału zdjęciowego dzień po Waszym ślubie. Taka informacja powinna Was zaniepokoić, bo oznaczałaby, że fotograf nie planuje poświęcić nawet jednego dnia na pracę nad Waszymi zdjęciami i ich selekcję. Myślę, że trzeba uzbrajać się w cierpliwość na mniej więcej 20-30 dni roboczych. I znowu – rozmawiaj wprost. Zapytaj. Jeśli czujesz, że to za długo – zaproponuj swój termin. Powiedz, że zależy Ci na czasie. Wszyscy jesteśmy ludźmi i w każdej kwestii da się dogadać tak, żebyście byli zadowoleni.

9. Ile gotowych zdjęć dostaniemy?

To moim zdaniem ważne pytanie. Są pary, które oczekują sugestii i podpowiedzi ze strony fotografa co do ilości zdjęć, ale są też pary zdeterminowane na ilość. Niestety – ilość nie oznacza jakości. Doświadczony fotograf ślubny przygotuje dla Was ofertę, która optymalnie pokryje Wasze potrzeby i oczekiwania. Nie trudno oddać Wam 1000 zdjęć, ale czy na pewno tego chcecie? Pomyślcie ile będzie trwało ich obejrzenie i jak męczące może się stać. Pomyślcie o momencie wyboru zdjęć do Waszych rodzinnych albumów. O perspektywie wracania do tych zdjęć po latach. I czy na pewno da się w ciągu 12h zrobić tyle dobrych i ciekawych zdjęć. Od razu Wam odpowiem, że nie! Fotograf musiałby wykonywać jedno świetne zdjęcie częściej niż raz na minutę. Założę się, że nikt z Waszych znajomych nie chciałby oglądać takiej ilości zdjęć, które ciągle się powtarzają, a z każdej chwili macie po 10 identycznych zdjęć. Dlatego warto obejrzeć portfolio i zwrócić uwagę czy nie ma w nim wielu powtórek, różniących się jedynie detalami. To samo dotyczy sesji plenerowej. W czasie ślubu powstaje średnio 3 tysiące zdjęć, ale właśnie po to żeby reportaż z Waszego ślubu był wyjątkowy i nie był nudny fotograf powinien dokonać mądrej selekcji i oddać Wam zdjęcia układające się w piękną, ciekawą historię. Moim zdaniem przy pełnym pakiecie zdjęć (przygotowania, ślub, wesele, plener, ścianka gości) ich ilość nadal nie powinna przekraczać 500.

9. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Najpopularniejszym sposobem przekazania zdjęć ślubnych jest w tym momencie wirtualna galeria zdjęć. Osobiście uważam jednak, że nie jest to wystarczające rozwiązanie. Ustalcie to ze swoim fotografem przed podpisaniem umowy. Uważam, że grawerowany pendrive z kopią Waszych zdjęć i odbitki przynajmniej kilku z nich to absolutne minimum.
Zawsze polecam parom dodatkowe formy uwiecznienia ich zdjęć – album lub fotoksiążkę. O tym dlaczego uważam, że album ślubny jest tak ważne, możecie przeczytać w tym artykule. To oczywiście Wasze decyzje. Ważne, abyście dobrze dogadali się ze swoim fotografem i nie byli później niemile zaskoczeni ukrytymi kosztami. Dowiedzcie się, co dokładnie znajduje się w Waszym pakiecie i jakie są ceny albumów czy odbitek.